gagaface.pl

Lifestyle Blog

alkomat
Lifestyle

Alkomaty nie tylko dla profesjonalistów

O tym, czy możemy prowadzić już auto po spożyciu alkoholu, powie nam alkomat. Aby jednak być pewnym wyniku badania, należy wybrać profesjonalne urządzenie. Niestety, większość najtańszych na rynku urządzeń przeznaczonych do domowego użytku zupełnie nie spełnia warunku bycia rzetelnymi. Jak zatem wybrać alkomat?

Dobry alkomat? Tylko z ustnikiem!

Po pierwsze, należy kupować tylko alkomaty z ustnikiem. Jeśli wdmuchujemy powietrze do urządzenia, które jest go pozbawione, wystarczy, że lekko zmienimy kierunek strumienia wydychanego powietrza, aby wynik był przekłamany.

Po drugie, zaufaj tylko znanym markom alkomatów

Po drugie, należy zaufać najlepszym, sprawdzonym markom. Takim, którym ufają na przykład największe firmy transportowe, które potrzebują sprawdzenia masowej ilości kierowców w dość szybkim tempie. Tutaj wybór jest prosty. Jednymi z najlepszych producentów alkomatów są firmy Drager, Alcofind, czy Sentech (wszystkie marki oferuje np. tani internetowy sklep Kalibrujemy.pl).

Alkomaty elektrochemiczne

O ile nie należy wybierać alkomatu o możliwościach przekraczających nasze potrzeby (a więc niepotrzebny jest nam profesjonalny alkomat policyjny, który kosztuje znacznie więcej niż tysiąc złotych), to jednak należy zwrócić uwagę na to, aby nasz domowy alkomat był przynajmniej urządzeniem o czujniku elektrochemicznym. Mniej zaawansowane technicznie urządzenia nie będą dobrze spełniały swoich funkcji. W sklepach znajdziemy również prostsze alkomaty półprzewodnikowe. Są to produkty odpowiednie do domowego użytku, ale należy być przygotowanym na to, że alkomat tego typu będzie musiał być regularnie kalibrowany. Dodatkowo, tolerancja błędu w tego typu alkomatach sięga nawet 20% przy stężeniu połowy promila. Dla porównania, profesjonale alkomaty policyjne mają margines błędu określany na jedynie 3% dla tego samego stężenia alkoholu we krwi.

Kupuj w sklepie z serwisem

Alkomaty warto kupować jedynie w sklepach, które oferują kalibrację i serwis produktów. Nie powinien być to supermarket. W profesjonalnym sklepie, wraz z zakupem alkomatu, otrzymamy pełną kalibrację alkomatu na start.

Podsumowanie

Jak widać, do zakupu alkomatu należy się przyłożyć. Kiedy już będziemy mieli urządzenie w swoich domowych pieleszach, nie wahajmy używać się go zawsze, gdy mamy wątpliwości odnośnie naszego stanu. Niech nie zgubi nas pozorna pewność na temat swoich możliwości. O ile jedni już po kwadransie od wypicia piwa mogą prowadzić auto bez przekroczenia limitowanego przez prawo stężenia alkoholu we krwi, o tyle inni nie mogą wsiadać za kółko nawet do dwóch godzin po spożyciu małego piwa.