Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Dieta bez nabiału efekty, zalety i niebezpieczeństwa

Dieta bez nabiału efekty, zalety i niebezpieczeństwa

Data publikacji 26 listopada 2020


Dieta wegańska jest coraz popularniejsza. Dieta wegańska zakłada, że człowiek nie je mięsa i żadnych produktów odzwierzęcych. Tymczasem można po prostu zrezygnować z nabiału. Nabiał to przede wszystkim mleko i sery. Wydaje się, że zbilansowanie takiej diety wcale nie jest trudne. Dietetycy jednak mają inne zdanie na ten temat.

Szkodliwy nabiał?

Powody przejścia na dietę wegetariańską i wegańską są różne. Czasami są to tylko i wyłącznie kwestie etyczne a czasami w grę wchodzi również zdrowie. Niektórzy uważają, że mleko i wyroby mleczne są po prostu szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Zdaniem niektórych ludzi nabiał odpowiada za zaostrzenie stanów zapalnych w organizmie. Wykluczenie nabiału z diety ma spowodować, że na przykład znikną problemy z tarczycą, znikną bóle kości i stawów. Nabiał jest też w opinii niektórych ludzi głównym winowajcą problemów ze skórą. Wszelkie wysypki i alergię mają ustąpić po odstawieniu nabiału. Doświadczenia ludzi w tym zakresie są różne. Tak naprawdę trudno postawić jednoznaczną tezę jakie efekty wywoła dieta bez nabiału.Niektórzy lekarze i dietetycy apelują, aby ludzie nie odstawiali nabiału na własną rękę. Należy najpierw wykonać testy alergiczne i przekonać się czy w tym konkretnym przypadku nabiał rzeczywiście szkodzi. Dopiero po otrzymaniu wyniku z laboratorium można odstawić mleko i produkty mleczne. Jednak z drugiej strony wiele osób na diecie wegańskiej nie spożywa na co dzień nabiału i czują się znakomicie.

Korzyści i ryzyko

Dieta bez nabiału efekty negatywne mogą być takie, że w diecie zabraknie niektórych minerałów i składników odżywczych. Może pojawić się problem z niedoborem wapnia. Jak temu zapobiegać? Warto dowiedzieć się w jakich produktach roślinnych znajduje się najwięcej wapnia i często te produkty spożywać. Warto też od czasu do czasu wykonywać badania laboratoryjne, aby przekonać się, że organizmowi rzeczywiście niczego nie brakuje. Proste badanie krwi może pokazać prawdę o niedoborach w ludzkim organizmie. Dieta bez nabiału może sprawiać nieco problemów praktycznych. Obecnie w wielu sklepach i supermarketach nie ma problemu z zakupem wegańskiego jogurtu na przykład na bazie mleka kokosowego. Trzeba jednak pamiętać, że takie zamienniki są nieco droższe niż tradycyjny jogurt. Dlatego też wielu wegan narzeka, że ich dieta jest droższa niż kiedy spożywali mięso i nabiał. Również mleka roślinne są droższe niż mleko tradycyjne od krowy. Dlatego trzeba uwzględnić te dodatkowe wydatki w swoim budżecie.

Filmy produktowe

Redakcja gagaface.pl

Redakcja "GagaFace" to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści dotyczące domu i ogrodu, lifestyle'u, mody, urody i zdrowia. Każdy członek zespołu wnosi unikalne doświadczenie i wiedzę w swojej dziedzinie, co pozwala na dostarczanie czytelnikom wartościowych i inspirujących treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?