gagaface.pl

Lifestyle Blog

Drewniane czy plastikowe - jakie okna wybrać?
Dom i Ogród

Drewniane czy plastikowe – jakie okna wybrać?

Podczas wybierania okien do domu trzeba będzie podjąć naprawdę wiele najróżniejszych decyzji. O ile jednak ich kształt, wielkość czy też nawet kolor ram to kwestia projektu i głównie estetyki, to już jednak materiał wykonania okien to sprawa bardzo indywidualna każdego kupującego. Jakie okna wybrać pod kątem tego, z czego mają one być wykonane? Czy lepszym wyborem będą okna drewniane, czy plastikowe?

Charakterystyka okien drewnianych

Nie da się ukryć, że drewno, a w szczególności drewniane okna to produkt bardzo drogi, a także luksusowy. Wszystko z tego powodu, że ich największą zaletą jest wygląd. Ramy okienne wykonane z drewna prezentują się po prostu rewelacyjnie, czym są w stanie poprawić wygląd każdego pomieszczenia, a także spowodować, że elewacja budynku będzie prezentowała się wprost idealnie.
Nie oznacza to jednak tego, że okna drewniane to tylko ładne produkt. Są one również bardzo praktyczne, ponieważ są bardzo mocne i trwałe, a w razie uszkodzenia ich struktury, można je w łatwy i względnie tani sposób naprawić.

Niestety okna te posiadają również bardzo poważne wady. Oczywiście największą z nich jest wysoka cena, lecz nie można ukryć również tego, że okna te wymagają regularnej konserwacji. Drewno jest materiałem mocnym i odpornym na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, jednak tylko wtedy, gdy jest odpowiednio zakonserwowane. Co więcej, pomimo niej, są bardzo wrażliwe na wilgoć, więc nie poleca się montowania ich w pomieszczeniach z dużą jej ilością.

Charakterystyka okien plastikowych

Innego typu bardzo popularnym modelem okna jest wersja plastikowa. Czym się ona charakteryzuje? Przede wszystkim jest to materiał, z którego produkowane są okna tanie. Ich cena jest wielokrotnie niższa niż w przypadku modeli drewnianych. Co więcej, nadal są one bardzo mocne, wytrzymałe oraz niewymagające żadnej uwagi użytkownika od strony konserwacji czy też dbania o niej w jakiś szczególny sposób.
Niestety nie można zapominać o tym, że są to okna chłodne w dotyku, przez co nie każdemu będą pasowały. Nie można również zignorować tego, że są one bardzo wrażliwe na działanie promieni słonecznych. Oczywiście nie topią się i nie niszczą, lecz w bardzo nieestetyczny sposób żółkną, co zupełnie rujnuje ich wygląd. Dodatkowo plastikowe okna nie są w żadnym stopniu naprawiane. Jeśli więc rama takiego okna dozna uszkodzenia, nie pozostaje nic innego, jak tylko wymienić całe okno na nowe.

Pomimo jednak swoich wad, okna plastikowe są rewelacyjnym wyborem, ponieważ łączą w sobie niską cenę, z naprawdę świetnymi cechami użytkowymi. Oczywiście nie są wolne od wad, lecz tych nie uniknie się, nawet kupując drogie i pięknie wyglądające modele drewniane.