Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle pochówek

Świecki pochówek – jak wygląda?

Data publikacji 29 września 2022


Świecki pochówek, inaczej humanistyczny, jest uroczystością, która pozbawiona jest wszelkich aspektów religijnych. Nie uczestniczy w niej ksiądz, nie ma modlitwy oraz nie ma żadnych akcesoriów funeralnych. Jak zatem wygląda i na czym polega pogrzeb humanistyczny?

Świecki pochówek w Polsce

Z racji, że Polska jest krajem katolickim, to świecki pogrzeb nie jest czymś popularnym, aczkolwiek można go wykonać. Jeśli osoba zmarła była ateistą lub agnostykiem, to rodzina decyduje się właśnie na ten rodzaj pochówku. Nie jest to jednak reguła. W przypadku, jeśli osoba niewierząca nie zapisała w testamencie, że chce pogrzebu świeckiego, to bliscy zazwyczaj decydują się na wyprawienie pogrzebu katolickiego.

Kto prowadzi świecki pochówek?

W świeckim pogrzebie nie ma reguł, których należy przestrzegać. Rodzina może zażyczyć sobie wszystkiego, co nie gorszy i nie łamie zasad obowiązujących na cmentarzu.

Największą, różnicą jest natomiast brak księdza. Uroczystość świecką prowadzi, tzw. Mistrz Ceremonii. Osoba ta zatrudniona jest przez rodzinę Zmarłego lub wyznaczona przez zakład pogrzebowy. Mistrz po wcześniejszych rozmowach z bliskimi ustala scenariusz i to na jego podstawie przebiega ceremonia.

Przebieg świeckiego pogrzebu

Świecki pogrzeb jest, tak jak katolicki, wyprawiany w kaplicy. Natomiast wszystkie elementy religijne są wystawiane z pomieszczenia, lub jeśli nie jest to możliwe, to zostają zakrywane na czas przeprowadzenia ceremonii.

W kaplicy jest również moment na powiedzenie kilku słów przez rodzinę, na temat zmarłego. Wspomnienia, podziękowania czy pożegnania, stanowią swego pewnego rodzaju mowę pożegnalną. Jeśli bliska osoba zostawiła list pożegnalny, to jest to też idealny moment na jego odczytanie.

W tle może być puszczona muzyka, która nawiązuje do zmarłego, i która mogła być mu w jakiś sposób bliska. Można zdecydować się również na zespół, który będzie grał na żywo, aczkolwiek znacząco ogranicza to repertuar.

Miejsce pochówku – gdzie się znajduje?

Z racji, że pogrzeb jest świecki to miejsce pochówku znajduje się na cmentarzu komunalnym. Są od tego wyjątki, np. jeśli ksiądz wyrazi zgodę na pochówek Zmarłego, należącego do parafii, szczególnie jeśli rodzina ma wykupione wcześniej miejsce na cmentarzu.

Natomiast zamiast krzyża umieszczony pionowo jest pal, który nie posiada poprzecznych elementów. Zazwyczaj jest on drewniany, lakierowany i zdobiony, wg. upodobań rodziny Zmarłego.

Koszt pogrzebu świeckiego

Nie ma jasno określonej kwoty, w której oscyluje taki rodzaj pogrzebu. Należy uwzględnić opłatę kościelną, która się różni w zależności od parafii.

Jest to także dzień, w którym Mistrz Ceremonii przemawia za nas swoimi ustami, więc warto wybrać osobę, która odpowiednio się wszystkim zajmie i poprowadzi uroczystość.

Mimo decyzji o humanistycznym pogrzebie, może wg. prawa ubiegać się o zasiłek pogrzebowy, który w znacznym stopniu odciąży koszt ceremonii.

Ceremonia jaką jest świecki pochówek to piękne przeżycie, które na długo pozostaje w naszej pamięci. Warto należycie zadbać o każdy element i wybrać wykwalifikowane osoby. Zakład pogrzebowy liliapogrzeby.pl, który oferuje swoje usługi w Gdańsku, w Sopocie i w okolicach, przygotuje pogrzeb, zgodnie z ostatnim życzeniem Zmarłego lub wytycznymi jego rodziny.

Filmy produktowe

Redakcja gagaface.pl

Redakcja "GagaFace" to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści dotyczące domu i ogrodu, lifestyle'u, mody, urody i zdrowia. Każdy członek zespołu wnosi unikalne doświadczenie i wiedzę w swojej dziedzinie, co pozwala na dostarczanie czytelnikom wartościowych i inspirujących treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?