Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Organizacja pogrzebu

Organizacja pogrzebu — co oferują zakłady pogrzebowe?

Data publikacji 29 września 2022


Nagła i niespodziewana śmierć bliskiej osoby może się wiązać z wielkim szokiem i głębokim smutkiem. W tak wielkich emocjach trudno jest normalnie funkcjonować, racjonalnie myśleć, a co dopiero zorganizować pogrzeb. Jakie formalności trzeba dopełnić po śmierci bliskiej osoby? Co trzeba wiedzieć o zakładach pogrzebowych? Jak zorganizować godny pogrzeb?

Formalności pogrzebowe

Po śmierci bliskiej osoby na krewnych spoczywa obowiązek dopełnienia kilku formalności pogrzebowych. Są nimi:

 • Karta zgonu — Jeśli śmierć nastąpiła w domu, konieczne jest wezwanie pogotowia lub lekarza rodzinnego, aby wystawił kartę zgonu. Jeśli jednak nieboszczyk zmarł w szpitalu lub w wypadku zajmą się tym odpowiednie organy. 
 • Akt zgonu — Po otrzymaniu karty zgonu należy powiadomić o śmierci Urząd Stanu Cywilnego, który wydaje akt zgonu.
 • Wybór zakładu pogrzebowego — Jeśli mamy już akt zgonu możemy skontaktować się z zakładem pogrzebowym, który pomoże nam w dalszej organizacji pogrzebu. 
 • Złożenie w kancelarii parafialnej dokumentów — Jeśli pogrzeb będzie się odbywał w obrządku rzymskokatolickim, konieczne jest dostarczenie do kancelarii parafialnej aktu zgonu oraz, jeśli zgon nastąpił w szpitalu czy poza parafią, zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych lub wiatyku.

Ważne formalności to także:

 • Powiadomienie krewnych o śmierci
 • Organizacja stypy
 • Zasiłek pogrzebowy
 • Odprawa pośmiertna
 • Renta rodzinna
 • Urlop okolicznościowy
 • Kwestia spadku
 • Ubezpieczenia i umowy
 • Wybór nagrobka

Zakłady pogrzebowe — wszystko, co musisz wiedzieć

Po otrzymaniu aktu zgonu należy skontaktować się z zakładem pogrzebowym, który przeniesie ciało do chłodni i pomoże w dalszej organizacji pogrzebu. Który wybrać? To zależy od tego, czego po nim oczekujemy. Warto wybrać taki, który cieszy się nieposzlakowaną opinią. Koniecznie zwróć uwagę na cenę usługi i jego odległość od miejsca pochówku. W niektórych katolickich parafiach istnieje pewnego rodzaju porozumienie proboszcza z danym zakładem. Nikt jednak nie może narzucić Ci wyboru. Może zmarły wspomniał przed śmiercią o tym jak wyobraża sobie swój pogrzeb? Sprawdź, czy dany zakład umożliwi Ci spełnienie Jego woli. Wolał być skremowany czy pochowany tradycyjnie? Niektóre zakłady pogrzebowe zajmują się również kremacją. 

Warto skorzystać z katalogu stron pogrzebowych onnyks.pl, który pomoże Ci znaleźć zakłady pogrzebowe, kwiaciarnie, krematoria, miejsca zakupu trumien i urn oraz firmy zajmujące się transportem zwłok w Twoim regionie. Znajdziesz tam też odpowiedzi na nurtujące Cię pytania związane z organizacją pogrzebu. 

Usługi pogrzebowe — co załatwiają zakłady pogrzebowe

W tak ciężkich dla najbliższych chwilach zakłady pogrzebowe mogą być niesamowicie pomocne w organizacji pogrzebu i dopełnieniu formalności pogrzebowych. Przed ich wyborem warto przyjrzeć się usługom, jakie oferują. Czy spełnią nasze oczekiwania? 

Niektóre zakłady pogrzebowe posiadają własną chłodnię i krematorium. Prawi wszystkie gwarantują transport zwłok, organizację konduktu pogrzebowego, przygotowanie ciała do pochówku, pomoc w wyborze trumny lub urny, kwiatów i oprawy muzycznej. Zakłady pogrzebowe kontaktują się również z podmiotem administracyjnym cmentarza, aby ustalić miejsce spoczynku zmarłego. Zapewniają druk klepsydr oraz pamiątkowych obrazków pogrzebowych. Czasem nawet, oferują przygotowanie, a także wygłoszenie mowy pogrzebowej.

Filmy produktowe

Redakcja gagaface.pl

Redakcja "GagaFace" to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści dotyczące domu i ogrodu, lifestyle'u, mody, urody i zdrowia. Każdy członek zespołu wnosi unikalne doświadczenie i wiedzę w swojej dziedzinie, co pozwala na dostarczanie czytelnikom wartościowych i inspirujących treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?