gagaface.pl

Lifestyle Blog

Czy opłaca się inwestować małe kwoty?
Moda

Czy opłaca się inwestować małe kwoty?

Jeżeli nie dysponujemy dużą gotówką możemy ulegać złudzeniu, że inwestowanie nie jest dla nas. Tymczasem nie jest to do końca prawda, gdyż istnieją skuteczne pomysły jak inwestować małe kwoty. Umożliwi to skuteczne pomnażanie naszych skromnych oszczędności oraz przeciwdziałanie zjadającej nasze zasoby inflacji.

Najpierw zapłać sobie

Pierwszą zasadą inwestycji małych kwot to ustalenie pewnych priorytetów, czyli „najpierw zapłać sobie”. Nim opłacisz rachunki, raty kredytu i pomyślisz o przyjemnościach, które możesz sobie zafundować dzięki świeżo otrzymanej pensji to przeznacz 10% Twoich przychodów na wpłatę na konto oszczędnościowe. Jak pokazuje bardzo świeża sytuacja związana z epidemią, wiele osób pracowało za 80% dotychczasowego wynagrodzenia. Życie za 90% wynagrodzenia z pewnością również jest możliwe, a budowane w ten sposób oszczędności z pewnością się przydadzą.

„Nie musisz być bogatym, aby inwestować, ale jeżeli chcesz być bogatym to powinieneś inwestować”

To bardzo ważna zasada, gdyż wiele osób odkłada oszczędzanie i inwestowanie na później, gdy będą mieli więcej gotówki. Tymczasem, prawda jest taka, że sytuacja może nigdy się nie poprawić. Za to świadomość konieczności inwestowania pieniędzy zmienia naszą percepcję i po prostu lepiej i świadomiej nimi zarządzamy.

Budowa portfela inwestycyjnego

Inwestycja nawet małych kwot wymaga stworzenia przemyślanej strategii oszczędzania. Należy zrozumieć jakie ryzyko jesteśmy skłonni ponieść i jak dużych zwrotów się spodziewamy. Pamiętajmy, że najważniejszą kwestią to wykonać pierwszy krok. Powinniśmy zaczynać od najbezpieczniejszych rozwiązań, po to by stopniowo nabierać wiedzy i umiejętności pozwalających na realizację większych inwestycji.

Inwestycja małych kwot

Pierwszym i naturalnym sposobem pomnażania naszych aktywów jest inwestycja w lokaty bankowe. Oprocentowanie nie jest zbyt wysokie, dlatego od razu lepiej zainteresować się obligacjami skarbowymi.
Osoby, chcące zdobyć nieco zaawansowanej wiedzy i zacząć realizować bardziej śmiałe inwestycje mogą zacząć operować na rynku finansowym. Tutaj należy pamiętać, że tego rodzaju inwestycje rzeczywiście pozwalają uzyskać duże zyski, lecz wiążą się też ze sporym ryzykiem utraty kapitału. Dlatego, część znawców tematu zaleca tego typu inwestycje, tylko wtedy, gdy kwoty którymi dysponujemy są już stosunkowo wysokie. Jeżeli wizja ryzyka nie jest nam straszna, to należy przede wszystkim inwestowanie zacząć od pogłębienia swojej wiedzy. Można powiedzieć, że z rynkiem Forex czy zakupem akcji jest podobnie jak ze zbieraniem grzybów w lesie: dla laików śmiertelnie groźne, a dla znawców przyjemny spacerek zakończony pyszną kolacją.