gagaface.pl

Lifestyle Blog

Konta bankowe dla dzieci w Polsce
Moda

Konta bankowe dla dzieci w Polsce.

W obecnych czasach, gdzie wszystko jest oparte na pieniądzach, warto zacząć naukę zarządzania kapitałem już od najmłodszych lat. Jednym z lepszych sposobów jest założenie konta bankowego dla dziecka i pozwolenie mu na zarządzanie zdeponowanymi na nim pieniędzmi. Oczywiście wszystko powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą dorosłych.

Jak wybrać konto bankowe dla dziecka.

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że konta bankowe dla dzieci nie są zbyt popularne w naszym kraju. Powodem tego jest obowiązujący porządek prawny, który dosyć mocno ogranicza podpisywanie umów przez osoby poniżej 13 r. ż. Jednakże decydując się na taki krok, należy przede wszystkim określić czy konto będzie używane na co dzień, czy będzie raczej pełniło rolę oszczędnościowego. Idąc dalej tym tropem, konto używane często, powinno umożliwiać dostęp zdalny. Wybierając konkretną ofertę, warto zastanowić się jakie dodatkowe funkcje powinny być dostępne, a jakie wyłączone. Ważną kwestią jest czy opiekun prawny dziecka, musi posiadać konto osobiste w danym banku. Na koniec, pożądane byłoby sprawdzenie, czy bank oferuje konkretne samouczki uczące dziecko obsługi konta, aplikacji itp.

Porównanie kont bankowych dla dzieci.

W dalszej części tekstu zostaną porównane oferty mBanku, Pekao, PKO, Santander oraz Millennium.

Konta bankowe dla dzieci oferowane przez powyższe banki są darmowe, jeśli chodzi o prowadzenie rachunku.

Pekao, PKO oraz mBank oferują swoje karty płatnicze za 0 zł. W Millennium miesięczny koszt posiadania karty wynosi 4 zł, jeżeli jej posiadacz nie dokona minimum jednej transakcji. Warto zaznaczyć, że opłata ta nie jest pobierana przez pierwsze dwa miesiące. Natomiast bank Santander nie udostępnia w swojej ofercie karty płatniczej.

Pekao i mBank nie pobierają również opłat za wypłaty z bankomatów innych banków. W przypadku PKO koszt pojedynczej operacji z wykorzystaniem innych bankomatów to 5 zł. W banku Millennium koszt zależy od tego do kogo, należy dany bankomat. Pobierane kwoty to 1 lub 5 zł. Santander nie udostępnia kart bankomatowych, dlatego też opcja wypłat z bankomatów jest niemożliwa.

Pekao, PKO i mBank w swojej ofercie posiadają przelewy internetowe za darmo. W przypadku pozostałych banków dokonywanie tego typu operacji jest możliwe dopiero kiedy dziecko skończy 13 lat.

Banki Millennium, Santander oraz PKO nie wymagają, aby rodzic posiadał konto w ich banku razem z dzieckiem. Po przeciwnej stronie stoją mBank oraz Pekao.

Jeżeli chodzi zaś o oprocentowanie to konta w Millennium, mBanku oraz Pekao w ogóle go nie oferują. Bank PKO oferuje oprocentowanie na poziomie 0,3% do kwoty 2500 zł, oraz 0,1 % powyżej tego progu.
W przypadku Santander sprawa wygląda następująco: 1,5% do 3000 zł i 0% powyżej tej kwoty.

Podsumowując, konta bankowe dla dzieci to świetny sposób, aby wprowadzać je w dorosły świat finansów. W Polsce oferta tego rodzaju usług nie jest zbyt bogata, ale jeżeli ktoś zdecyduje się na taki krok, na pewno znajdzie coś odpowiedniego.